Щойно починає сяяти травневе сонце, природу заполоняє безліч комах. Хто в дитинстві не бігав квітучими полями, ганяючись за метеликом, а потім, відпочиваючи на траві, не помічав таких маленьких комах, які сідають на квіти? Для тих, хто любить дивитися навколо і пізнавати довкілля, світ бджіл – один з найзахопливіших.
Живуть бджоли великими сім’ями. Серед них є трутні (непрацюючі самці), робочі бджоли (самиці) і матка (головна самиця, яка дає потомство). У кожного члена сім’ї свої обов’язки в «будинку».
Матка відкладає яйця, з яких розвиваються інші матки, трутні або робочі бджоли. Хто саме народиться – залежить від їжі, якою годують личинок, і від розміру чарунок у стільниках. Більше матка нічого не робить. Саме тому її називають бджолиною царицею!
Інша справа – робочі бджоли. Вони доглядають матку й личинок, виносять сміття із чарунок, охороняють гніздо. Робочі бджоли підтримують потрібну температуру й вологість повітря у вулику. Ці трударі роблять стільники з воску, який виділяють спеціальні залози в них на черевці.
Саме робочі бджоли збирають солодкий нектар і квітковий пилок, а потім переробляють їх на мед. А деякі носять у гніздо воду! Особливі залози робочих бджіл виділяють поживне маткове молочко. Ним бджоли постійно годують матку, а також личинок, доки тим не виповниться три дні. А ось трутням не дуже пощастило: у них немає воскових залоз і «кошиків» на ніжках для збирання квіткового пилку. Трутні потрібні лише для того, щоб матка могла відкладати яйця. Наприкінці літа робочі бджоли виганяють трутнів із гнізда і ті гинуть. Так у вулику залишається достатньо медових запасів, аби бджолина сім’я змогла перезимувати.
Зброя бджоли – отруйне жало на кінці черевця. Робочі бджоли, захищаючи вулик, нападають на ворога й жалять його. Але кожна бджола може вжалити тільки один раз: зазубрене жало застрягає в ранці, і комаха помирає.
Подивись цікаві відео та мультфільми про бджіл:
Немає коментарів:
Дописати коментар