вівторок, 27 грудня 2022 р.

Птахи у «фраках»


    Пінгвіни – дивовижні птахи, які дуже відрізняються від усіх пернатих на планеті. Ці поважні птахи з білими грудками і чорними «фраками» живуть переважно в Південній півкулі, у суровій Антарктиці. Більшу частину свого життя пінгвіни проводять у водній стихії. Суша їм необхідна лише в період розмноження, тому вони можуть місяцями не виходити на берег.
    Пінгвіни не вміють ні літати, ні бігати. На суходолі вони страшенно незграбні та некороткі, й дуже кумедно ходять, підстрибуючи або перевалюючись з лапи на лапу. Зате ці птахи оригінальним способом вміють розвинути швидкість на суші. Пінгвіни лягають на живіт та відштовхуються від землі лапами, немов лижними палицями. Так вони ковзають на череві по снігу, мов на санях, розганяючись до 25км/год. 


Чому пінгвінам не холодно?
    Пінгвіни добре пристосувались до суворого клімату Антарктики. Вони чудово почуваються серед крижаних полів і сильного холоду. Їхні тіла вкриті густим оперенням , яке не промокає, а товстий шар жиру оберігає їх від лютих морозів.
    Гніздяться пінгвіни колоніями, інколи їхня чисельність сягає сотень тисяч, а іноді й мільйонів особин. Під час сильних морозів сотні птахів щільно притискаються один до одного і так гріються. Кожен птах усередині колонії прекрасно знає, де розташовано його гніздо, й легко впізнає своїх пташенят і сусідів по голосу.


Навіщо пінгвінам крила?
    Крила пінгвінів нагадають ласти, але при цьому вони вкриті пір’ям. Незважаючи на це, антарктичні птахи не можуть літати, бо їхні крила занадто малі для цього, щоб утримувати таке важке тіло у повітрі. Зате крила служать чудовими «веслами» під час плавання. Пінгвіни махають ними у воді так само, як інші птахи у повітрі, завдяки цьому вони швидко плавають та чудово пірнають. Щоб добути їжу пінгвінам часто доводиться ниряти на глибину 100-200 метрів. Під водою вони можуть затримуватися до 18 хвилин.
    Якщо глянути на те, як пінгвіни плавають, то здається, що вони летять у товщі води: рухи їхніх ластів дуже нагадують рухи крил птаха у польоті.
    Пінгвіни – найшвидші плавці серед птахів. У воді вони розвивають швидкість до 27 км/год, яка втричі більша за швидкість чемпіона світу.


 Дбайливий татусь.
    Пінгвіни не будуть гнізд. Приблизно за п’ятдесят днів самка відкладає на голу холодну крижину лише одне велике яйце. Увесь цей час вона нічого не їсть і, відклавши яйце, відразу вирушає далеко у відкрите море. Там вона харчується і відновлює сили. Уся турбота за майбутнє потомство «лягає на плечі» батька. Він кладе яйце на лапи, прикриває його особливою товстою складкою свого живота, щоб воно не замерзло. Так дбайливий татусь стоїть три місяці майже не рухаючись! Увесь цей час він теж нічого не їсть і втрачає близько половини своєї ваги. До моменту народження пташеняти самка повертається дуже товстою і приносить із собою у стравоході рибу та креветки, щоб відразу нагодувати щойно вилуплене маля. А дбайливий татусь мерщій вирушає на «обідню перерву».


«Дитсадок» в Антарктиці.
    Коли маленькі пташенята досягають місячного віку, вони переходять у «дитсадок». Тут малюки пінгвінів знаходяться під наглядом лише одного дорослого птаха. Батьки навідують своїх дитинчат лише для того, щоб нагодувати.
Це цікаво.
    Щоб вгамувати спрагу, пінгвінам не потрібна прісна вода. У їхньому організмі знаходяться  залози, які здатні виводити сіль із морської води.
    У пінгвінів шорсткий язик, це допомагає птахові утримувати в роті слизьку рибу.
    Пінгвіни – єдині птахи, які можуть не лише прямо стояти, а й ходити в такому положенні.
    Подивись пізнавальне відео та дізнайся більше про пінгвінів:

Немає коментарів:

Дописати коментар