Гадюка звичайна |
Якщо в Китаї змія – символ мудрості, то в нас цих повзучих створінь просто бояться! Але чи справді варто панічно лякатися, побачивши довге і вузьке тіло, що простує собі по траві у справах?
16 липня щорічно відзначають Всесвітній день змії. Мета свята - підвищення обізнаності про різні види змій у всьому світі. Які змії живуть в Україні й чи дійсно вони такі отруйні й небезпечні?
16 липня щорічно відзначають Всесвітній день змії. Мета свята - підвищення обізнаності про різні види змій у всьому світі. Які змії живуть в Україні й чи дійсно вони такі отруйні й небезпечні?
Змія-гадюка
Гадюка Нікольського |
Усім відомо, що гадюка – отруйна змія. Кожен чув історії, як гадюки на когось напали, а він втікав, а вони повзли за ним і намагалися покусати, ще й злісно сичали й мало не кричали від люті. Звісно, що це вигадки. Отрута гадюки справді може призвести до смерті після укусу, але такі випадки дуже рідко трапляються. Якщо порівняти з укусами бджіл і ос, то там важких випадків значно більше, бо в укушеного може бути алергія на цих комах.
Гадюка Ренарда |
Степова гадюка |
Носата гадюка |
Вужі - на сторожі
Мідянка звичайна |
Через отруйність гадюк часто страждають їхні сестри. Так мідянка, що живе по всій Україні, також чомусь несправедливо вважається отруйною, хоча насправді це дуже безпечне створіння. На відмінну від інших змій, мідянка рідко тікає, а переважно скручується в клубок і ховає у ньому голову: «Нічого не бачила, нічого не чула, не чіпайте мене!» Ця змія взагалі до гадюк не має стосунку, вона з родини вужевих!
Полоз сарматський |
Жовточеревий полоз |
Найдовшою змією України (та й усієї Європи) є жовточеревий полоз. Він може сягати двох метрів завдовжки. Хоча ці змії й неотруйні, але от саме вони люблять покусати просто так. Укуси неглибокі, але болючі. Ще полози можуть підстрибувати, як пружина, до півтора метра у висоту. Краще до них не підходити близько.
Більшість полозів живе у Південній Україні, лише лісовий – у Західній і Центральній, а леопардовий – на південному березі Криму. Разом з мідянкою полози охороняються законом і занесені до Червоної книги.
Вуж звичайний |
Полоз лісовий |
Змії ведуть активний спосіб життя тільки в теплий період року – із перших чисел квітня і до глибокої осені, зимою впадають у сплячку, обираючи для цього нори гризунів. Змії поширені в заболочених місцях, біля зарослих озер і ставків, у горах і пустелях. Будучі нічними тваринами, удень вони ховаються в старих пнях, у копицях сіна, під каменями або стовбурами дерев. Тому цих предметів краще не торкатися голою рукою, а користуватися ціпком. Необхідно палицею розсунути зарослі , обстежити ущелини, щоб ненароком не потурбувати змію. Взути надійне взуття, натягнути широкі штани і заправити їх у черевики так, щоб утворився напуск. Якщо змія буде кусати, то вона прокусить тільки тканину штанів, а не шкіру.
Отже небезпечність змій в Україні сильно перебільшена, а про користь, яку вони приносять, майже нічого не говорять. А насправді вони знищують величезну кількість шкідливих гризунів, а самі є кормом для лелек, їжаків та інших тварин. Тому, якщо зійдетеся на одній стежині, не гладьте їх по голові ні рукою, ні палицею, тоді розійдетеся з миром.
Подивись пізнавальні відео про змій:
Немає коментарів:
Дописати коментар