пʼятниця, 24 листопада 2023 р.

Що таке робот?


    Роботи – це дивовижні машини, що можуть працювати самі по собі. Вони проникають у різні місця – від космосу до підводних глибин.
    Ідея створення «механічної людини» здавна цікавила вчених. Ще за середньовіччя в Європі створювалися «автоматони» - заводні механізми, здатні робити певні рухи. З того часу збереглася 40-сантиметрова фігурка ченця, зроблена в 1560 році. Автоматон ходить, б’ючи себе в груди, і хитає головою. 


    У 1927році в США інженер Рой Венслі створив робота Televox, що реагував на звуки людської мови. Він міг відповідати на телефонні дзвінки й за командою вмикати або вимикати електроприлади. 

    У 1950-х роках почали  розробляти моделі роботів-маніпуляторів, які могли повторювати рухи людини, що перебувала на певній відстані. Сьогодні такі пристрої використовують для знешкодження боєприпасів, у зонах з підвищеною радіацією та у відкритому космосі. Наступним кроком стало створення на початку 21століття  робонавта-людиноподібної машини, призначеної для допомоги астронавтам, які працюють на Міжнародній космічній станції. Модель робота було відправлено на станцію 2011році.

Цікавий факт

    *Слово «робот» уперше вжив чеський письменник Карел Чапек. У 1920р. він написав фантастичну п’єсу «R.U.R», у якій назвав роботами людиноподібні машини, що виконували важку роботу.

 


       Деякі роботи виглядають, як тварини. Їх роблять такими, щоб створити аніматронні моделі для кінофільмів. Крім того, вчені запозичують ідеї у світі тварин, щоб  змусити роботів рухатися більш плавно. 
    Змії пересуваються, ковзаючи по землі. Цей робот-змія може повзати по трубах та інших важкодоступних місцях. 


    За допомогою кількох механізмів цей робот- жираф демонструє, як діють частини тіла справжніх тварин. Він завжди дивиться згори на відвідувачів виставки «Зоопарк роботів», експонати якої демонструють у різних країнах.  

    А ще є роботи- комахи, які здатні працювати в екстремальних умовах.


    Багато роботів працюють під водою. Вони складають карти дна океану, спостерігають за життям морських мешканців або знаходять затонулі кораблі. Роботам набагато легше подорожувати глибоко під водою, ніж людям. Роботи можуть знаходитися під водою протягом багатьох днів, а також зануритися на глибину, в 40 разів більшу, ніж звичайний нирець без спеціального спорядження. А деякі підводні роботи мають вигляд справжніх морських створінь. Цей робот-медуза обладнаний маленьким електричним двигуном, завдяки якому він рухається вниз та вгору, як справжня медуза.


    Роботи- дослідники, яких створили з метою дослідження місць, занадто небезпечних для людини. Вони роблять знімки та надсилають отримані дані, не наражаючи людей на небезпеку.


    Роботи- рятувальники борються з вогнем, шукають людей, що вижили після стихійних лих, знешкоджують бомби.


    Роботи-фермери обробляють низькорослі культури, допомагають збирати врожай та відлякувати шкідників. 


    Роботи- розвідники потрібні там, де не можна використовувати людину. Вони посилають інформацію за допомогою радіосигналів.


    Роботи проникли й у наші домівки. Сучасні роботи виконують корисну роботу в домі. Вони все ще не вміють готувати обід, але можуть його принести. Робот – сторожовий пес - спостерігає за приміщенням будинку. Виявивши щось незвичне, він  робить знімки та надсилати їх на мобільний телефон свого господаря.

    
    Роботи-лікарі можуть сумлінно працювати протягом багатьох годин, не допускаючи помилок і не втрачаючи працездатності. Вони є ідеальними помічниками лікарів- хірургів під час проведення операцій. Хірурги спостерігають за діями робота, дивлячись на екран монітора. Руки робота оснащені хірургічними інструментами, за допомогою яких він здійснює операцію.
    Подивись пізнавальні відео про роботів:









Немає коментарів:

Дописати коментар