Загалом сам по собі холод не дуже страшний. Наше тіло розраховане на те, щоб переносити холод без особливої шкоди. У нього є багато закладених природою способів, щоб зігрітися.
Наприклад, почати тремтіти. Від швидкого руху кров розганяється, м’язи зігріваються, нам стає тепліше. Недарма, коли ми мерзнемо, нам часто хочеться порухатися, пострибати, помахати руками. Це найрозумніше. Рух дає тепло.
Звичайно, сучасні люди трішки розпещені теплими квартирами й зручним одягом. Але ті, хто привчив своє тіло до холоду, і в наші дні ходять до самих морозів в одній футболці або можуть бігати по снігу босоніж.
Зрозуміло, не можна так ось раптом вистрибнути з теплого одягу — і побігти голяка по морозу. Потрібні загартування і підготовка.
Але пристосуватися до холоду можна.
По-справжньому небезпечний тільки сильний мороз. Не випадково в тих місцевостях, де морозні зими, у природі не зустрінеш звірів без густого хутра. Але в людей його немає! Наші пращур жили колись тільки на теплих землях Африки й гадки не мали, що потраплять у зиму. Тому, поступово просуваючись у більш холодні місця, люди навчилися грітися за допомогою чужого хутра — загорталися в шкури вбитих на полюванні тварин.
Зараз уже немає потреби ганятися в лісі за тигром, шубу або теплу куртку можна купити в магазині. А до неї — шапку, шарф, рукавички та зимове взуття. Насправді все це навіть важливіше, ніж куртка. Тому що найбільше в мороз страждають найменші частини тіла - пальці, вуха й ніс. Вони такі маленькі, що наша кров не встигає їх добре прогріти, мороз виявляється сильнішим.
Так може статися обмороження.
Як дізнатися, що твоїм вухам і пальцям загрожує небезпека?Перша ознака — вони стають ніби чужими. Уже не відчувають холоду і взагалі нічого не відчувають, немов їх немає. Ще вони білішають (коли руки просто замерзли - пальці, навпаки, червоні). Якщо відбувається щось подібне, потрібно терміново зайти до приміщення. Чекати не можна!
Сильно обморожені частини тіла можуть так ніколи й не одужати цілком! Це не жарти!Якщо до будь-якого приміщення далеко, потрібно терміново розтерти замерзлі руки й обличчя. Акуратно, але сильно. Стало боляче? Дуже добре, значить, вони знову НЕ чужі, а твої, рідненькі. Треба терти й терти далі. І якомога швидше потрапити в тепло.
Сильно замерзлі руки й ноги в жодному разі не можна відразу пхати в гарячу воду або хапатися ними за батарею. Тепло має повернутися поступово. Треба сказати, це буває дуже боляче. Єдине, що залишається, - трішки поплакати.
І наступного разу не забувати товсті рукавички і теплий шарф.
Тепер ти розумієш, чому діти — мешканці холодних країн — іноді бігають узимку без пальто, в одних светрах і навіть у шортах, але при цьому в шарфах і рукавичках?
По-справжньому небезпечним холод стає в поєднанні з водою й вітром. Ось у такій компанії можна захворіти навіть під час невеликого похолодання.
Саме тому дорослі говорять таким жа-а-ахливим голосом: «Гляди не промочи ноги!» Справа тут не в мокрих ногах як таких, ти ж їх мочиш, коли купаєшся ввечері, і нічого. Справа - в мокрих шкарпетках і взутті, які, замість того щоб утримувати тепло, забирають його у твого тіла. Те саме з одягом: можна пройтися в прохолодний день вулицею майже голим - і не за-хворіти, а можна навіть у теплий погуляти в мокрій майці - й усе скінчиться погано.
По-справжньому небезпечним холод стає в поєднанні з водою й вітром. Ось у такій компанії можна захворіти навіть під час невеликого похолодання.
Саме тому дорослі говорять таким жа-а-ахливим голосом: «Гляди не промочи ноги!» Справа тут не в мокрих ногах як таких, ти ж їх мочиш, коли купаєшся ввечері, і нічого. Справа - в мокрих шкарпетках і взутті, які, замість того щоб утримувати тепло, забирають його у твого тіла. Те саме з одягом: можна пройтися в прохолодний день вулицею майже голим - і не за-хворіти, а можна навіть у теплий погуляти в мокрій майці - й усе скінчиться погано.
Тому головне правило: у холод - нічого мокрого і навіть вологого.
Що прохолодніше на вулиці, то сухішим має бути весь одяг.
Якщо він вологий від поту, якщо ти облився водою і полінувався переодягнутися, якщо забув просушити рукавички або чоботи після минулої прогулянки — чекай неприємностей. Ти замерзнеш дуже швидко і дуже сильно.
Краще затриматися вдома на деякий час і просушити все як слід на батареї або феном — здоров'я дорожче.
До речі, знаєш, чому у всіх народів світу пастухи носять вовняні плащі?
А тому, що на гірських і степових пасовищах немає ані батарей, ані фенів. Зате дощі бувають. Як же не захворіти? Виявляється, шерсть — унікальний матеріал. Вона, навіть коли сильно намокає, може утримувати тепло як суха! І навіть на дотик здаватися сухою. Тому й вівці, які в будь-яку погоду живуть на вулиці, не застуджуються.
А що робити, коли сухого одягу немає й ніде взяти? Наприклад, пішли гуляти, відійшли далеко від будинку, а тут - гроза, злива, різко похолодало. Поки дійдеш назад змоклий до нитки, точно застудишся.
Зберігаємо спокій! Іноді найвеселіший спосіб - найкорисніший для здоров’я. Тому, потрапивши в таку ситуацію, найрозумніше - не кутатися, а навпаки, РОЗДЯГНУТИСЯ. Щойно стало зрозуміло, що зараз поллє, - швидко знімаємо із себе все, згортаємо в тугий вузол, ховаємо в пакет або хоча б під густим кущем. І гайда танцювати під дощем! Голому - не холодно! Літні зливи недовгі, коли вода в небі скінчиться, можна буде одягнутися у все сухе та зігрітися.
Море задоволення і жодної застуди!
Ще іноді нам здається, що одяг невідповідний, а він якраз дуже відповідний. Ось, наприклад, поїхали ви на дачу на вихідні, було спекотно, із собою взяли тільки майки. А тут - холодрига!
Нічого страшного. Насправді гріють нас не речі самі по собі, а той шар повітря, який вони утримують навколо нашого тіла.
Не віриш? Проведи дослід: загорни в шубу бурульку або брикет морозива (тільки спочатку їх у поліетиленовий пакет поклади!). Вони НЕ РОЗТАНУТЬ! Шуба не гріє, вона просто заважає теплу й холоду перемішуватися. І їй байдуже, кого або що захищати - теплого тебе від холоду на вулиці або крижану бурульку від теплого повітря в кімнаті. Звичайно, шуба своїми дрібними ворсинками, що щільно прилягають одна до одної, утримує повітря просто ідеально — адже для цього хутро і було створене природою. Але й інший одяг із цим завданням може непогано впоратися.
Якщо ти одягнеш одну на одну три майки, це буде означати три шари повітря. Нехай тонких, але три! Це практично так само тепло, як одна осіння куртка. Тож іноді найправильніше — пограти в качан капусти. Це, до речі, навіть модно.
Повторимо головні правила поведінки в холодну пору.
1. Рух зігріває найкраще. Пострибай!
2. У холод усе повинно бути абсолютно сухим.
3. Важливо зберегти сухим одяг, а не тіло! Не страшно змокнути, якщо потім можна буде переодягнутися в сухе.
4. Багато шарів тонкого одягу можуть врятувати від холоду не гірше від теплої куртки.
І головне правило: загартовуйся!
Звиклій людині холод не страшний. Спи з відчиненою кватиркою, обливайся прохолодною водою, гуляй у будь-яку погоду.